Pamiętaj! Najpierw musisz zarejestrować się w urzędzie pracy. Podstawowym warunkiem skorzystania z oferty urzędów pracy jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej.
Dla kogo jest to wsparcie?
Wsparcie jest dla Ciebie, jeżeli należysz do jednej z poniższych grup:
- osoby młode w wieku 18 - 29 lat,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- osoby z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym,
- osoby z niepełnosprawnością,
- kobiety,
- migranci.
Jak będzie to wyglądało?
W pierwszej kolejności przejdziesz diagnozę swojej sytuacji, czyli zostanie dla Ciebie opracowany Indywidualny Plan Działania. Na tym etapie pracownik urzędu pracy zweryfikuje Twoje dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje zawodowe. Zestawi to także z potrzebami rynku pracy. Następnie zaproponuje Ci formę wsparcia, która doprowadzi do podjęcia przez Ciebie pracy.
W trakcie IPD przejdziesz test kompetencji cyfrowych. Każdy z uczestników musi mieć zbadany stopień umiejętności cyfrowych. Co, jeśli okaże się, że potrzebujesz wyższych kompetencji? W razie potrzeby zostaniesz skierowany na szkolenie, które pomoże podnieść Ci te kompetencje i ułatwi podjęcie pracy. Będziesz również poproszony o wypełnienie ankiety dotyczącej Twojej znajomości zagadnień związanych z ekologią oraz usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.
Po opracowaniu IPD pracownik urzędu pracy zaproponuje Ci kolejne formy wsparcia:
- pośrednictwo pracy/poradnictwo zawodowe,
- szkolenie — podniesienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych, lub kompetencji i tym samym ich lepsze dopasowanie do potrzeb rynku pracy,
- staż,
- prace interwencyjne.
Natomiast w trakcie trwania szkolenia lub stażu możesz otrzymać zwrot kosztów dojazdu.
Pracodawca też może zyskać
Pracodawcy, którzy myślą o utworzeniu nowego stanowiska pracy również mogą zgłosić się do urzędu pracy. Dostępne są tam środki na wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy. Przedsiębiorca zobligowany jest wtedy do zatrudnienia osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy.
Nowa pula środków na wsparcie osób bezrobotnych
Projekty realizowane są z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 w ramach Działania 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych.
Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie prowadził nabór wniosków o dofinansowanie dla powiatowych/miejskich urzędów pracy od 31 maja do 30 czerwca 2023 r.