Z dniem 1 czerwca 2025r. weszła w życie ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która zastępuje obowiązującą dotychczas ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowa ustawa wprowadza szereg zmian w zakresie prowadzenia agencji zatrudnienia, zarówno dla podmiotów ubiegających się o wpis, jak również agencji zatrudnienia posiadających już wpis do rejestru agencji zatrudnienia.
Najważniejsze zmiany!
Wprowadzono nowy obowiązek (art. 305 ust. 3 ustawy) uzyskania dodatkowego wpisu w przypadku świadczenia usług na rzecz cudzoziemców, od których wymagane jest posiadanie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z art. 305 ust. 3 ustawy, nowe agencje (wpisane po 1 czerwca 2025 r.) zatrudnienia mogą prowadzić działalność w zakresie pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej na rzecz cudzoziemców wymagających zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy po upływie dwóch lat od wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ).
Wszystkie agencje zatrudnienia posiadające wpis do KRAZ przed dniem 1 czerwca 2025 r. i świadczące usługi w zakresie pośrednictwa pracy i/lub pracy tymczasowej na rzecz cudzoziemców, w celu kontynuacji ww. działań, zobowiązane są wystąpić z wnioskiem o zmianę wpisu (zmiana rodzaju świadczonych usług) w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy czyli do 31 sierpnia 2025 r. – wniosek podlega opłacie 1 000 zł.
Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje utratą uprawnień do świadczenia usług pośrednictwa pracy/pracy tymczasowej dla cudzoziemców, a ponowne uzyskanie wpisu wymaga dwuletniego okresu karencji.
Ustawa wprowadza również zmiany w działalności agencji w zakresie pośrednictwa pracy, gdyż poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne, które wcześniej wchodziło w skład tej usługi zostało z niej wyjęte. Aktualnie, doradztwo personalne i poradnictwo zawodowe nie stanowią już regulowanej formy działalności, nie wymagają zatem wpisu do KRAZ. Wydane w tym zakresie wcześniej certyfikaty, automatycznie wygasły.
Nastąpiła również zmiana w definicji lokalu przeznaczonego na biuro agencji zatrudnienia. Aktualne zapisy mają umożliwić klientom agencji zatrudnienia bezpośredni/osobisty kontakt z pracownikami agencji (uzyskanie informacji o ofertach pracy, warunkach zatrudnienia itp.). Interpretacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakładają, że biuro wirtualne nie spełnia wskazanych wymogów.
Agencje zatrudnienia powinny posiadać adres do doręczeń elektronicznych, przez które docelowo ma być prowadzona z nimi korespondencja. Po uzyskaniu adresu do doręczeń elektronicznych agencja zatrudnienia ma obowiązek złożyć wniosek o zmianę wpisu w rejestrze agencji zatrudnienia, w ciągu 14 dni od dnia uzyskania takiego adresu – wniosek nie podlega opłacie.
Wszystkie wnioski dostępne są na stronie Systemu Teleinformatycznego Obsługi Rejestrów PSZ (STOR) – stor.praca.gov.pl
Aktualne akty prawne znajdziecie Państwo na stor.praca.gov.pl/portal/kraz - Akty prawne
W razie pytań proszę o kontakt z pracownikami WUP w Poznaniu
tel. 61 846 38 06, 61 846 38 49.