Już jest dostępny nasz raport dotyczący sytuacji młodych ludzi - absolwentów wielkopolskich szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych, rocznika 2023/2024.
W raporcie m.in.:
- W zestawieniu zawodów deficytowych wg badania Barometr Zawodów 2025 z kierunkami kształcenia ukończonymi przez największą liczbę absolwentów/tek, wynika, że w wielu powiatach Wielkopolski nie brakuje osób wykształconych, lecz brak im odpowiedniego przygotowania do wykonywania wyuczonego zawodu.
- W roczniku 2023/2024 największe zainteresowanie wśród absolwentów/tek miały kierunki kształcenia z branży: informatycznej, usługowej oraz TSL – transport-spedycja-logistyka.
- Mimo, iż nieprzerwanie w okresie pięciu lat, w 31 powiatach deficyty są takie same, to rynek pracy nieustanie ewoluuje. Rok 2025 przynosi rosnące zapotrzebowanie na umiejętności odpowiadające dynamicznym zmianom technologicznym, społecznym i gospodarczym. Kluczową rolę odgrywają zdolności związane z nowymi technologiami, ale równie istotne stają się kompetencje miękkie, m.in.: biegłość w zakresie sztucznej inteligencji (AI), analiza danych, umiejętności techniczne i interpersonalne, kreatywność, innowacyjność oraz ciągłe uczenie się (LLL).
- Z drugiej strony młody pracownik stawia na nowe standardy i oczekiwania, zmuszając tym samym pracodawców do adaptacji takich zmian, jak: dostęp do kursów i szkoleń, elastyczny czas pracy, transparentność wynagrodzeń i ścieżek kariery, a także zapewnienie benefitów.
Zapraszamy do lektury: Absolwenci w Wielkopolsce